Луанда (порт. Luanda, раніше Loanda) - столиця і найбільше місто Анголи. Місто розташоване на Ангольському узбережжі Атлантичного океану біля гирла річки Кванза та є головним морським портом та столицею країни. Місто має населення 4,5 млн мешканців (з приміськими районами, оцінка на 2004 рік) і вважається найдорожчим містом для іноземних працівників
Сучасна столиця Анголи була заснована португальським колонізатором Паулу Діаш де Новаіш (онуком знаменитого мореплавця Бартоломеу Діаша) в 1575 році і отримала назву Сан-Паулу-ді-Луанда (перейменована на Луанду в 1975 році). У той же час на скелястому мисі були зведені фортифікаційні споруди Сан-Мігел.Статус міста Сан-Паулу-ді-Луанда знайшла в 1605 році, і в кінці XVI ст. нове місто стало центром португальської колоніальної адміністрації і основною базою експансіоністських сил в Анголі.
В 1641 португальці були змушені поступитися свій форпост на Атлантичному узбережжі голландцям, а через 7 років повернули свої території. У період з XVII по XIX століття Луанда була одним з найбільших центрів работоргівлі (було вивезено близько 3 000 000 негрів). У XX столітті Луанда стала центром національно-визвольної боротьби народів Анголи, тут часто відбувалися зіткнення з португальськими військами. У 1961 році керівництво Народного руху за звільнення Анголи (МПЛА) організувало жителів Луанди на повстання. Збройний виступ столичних жителів послужило сигналом для початку громадянської війни. У квітня 1974 року після низки революційних повстань, уряд Португалії погодилося надати Анголі незалежність.
У листопаді 1975 року на політичній карті світу з'явилася нова держава -Народна Республіка Ангола (з серпня 1992 року - Республіка Ангола), столицею якого стала Луанда. З 1978 року найбільші населені пункти Анголи неодноразово піддавалися збройним нападам з боку ПАР, яка прагнула перешкодити поширенню комуністичного впливу в регіоні і що зробила підтримку Національній спілці за повну незалежність Анголи (УНІТА).
У 1991 році між представниками уряду Анголи і протиборчої угрупованням УНІТА в Лісабоні було підписано угоду про мирне врегулювання конфлікту. Проте політична ситуація в регіоні залишається нестабільною, що перешкоджає швидкому розвитку ангольських міст, в тому числі і Луанди. У 2008 році стала найдорожчою столицею, на думку ECA International. Це пов'язано з тим, що більшість товарів, зазвичай придбаних іноземцями, важкодоступні і тому дуже дорогі. Літр молока в Луанді може коштувати до трьох доларів, а оренда двокімнатної квартири - до семи тисяч доларів на місяць.