Гаяна, Гайана Ґайана, Ґаяна (англ. Guyana [ɡaɪˈænə]), офіційна українська назва Кооперативна Республіка Гайана (англ. Co-operative Republic of Guyana) - країна в Південній Америці, омивається на півночі Атлантичним океаном, межує на сході з Сурінамом, півдні і південному-сході з Бразилією, північному-заході з Венесуелою. Площа країни 214 969 км². Столиця і найбільше місто - Джорджтаун. Офіційна мова - англійська. На південноамериканському материку Гаяна - єдина англомовна країна і єдиний член Британської Співдружності.
До приходу європейців територія сучасної Гаяни була заселена індіанськими народами Араваками і Карибами. В 1498 році під час своєї третьої подорожі до Америки країну відвідав Христофор Колумб. Проте іспанські і португальські колонізатори не зацікавилися болотистим побережжям країни і пріоритет в колонізації країни незабаром перехопили Нідерланди, що заснували тут три колонії: Ессекібо (1616), Бербіс (1627) і Демерара (1752). Голландці розпочали заснування плантацій з вирощення цукрової тростини, тютюну, кави, бавовни. З середини 17 століття для роботи на плантаціях почали ввозити рабів зАфрики.
Наприкінці 18 - поч. 19 століття контроль над сучасною Гаяною перейняли британці. У 1814 році Нідерланди формально передали контроль над всіма трьома колоніями Великої Британії. У 1832 році було утворено єдину колонію під назвою Британська Гвіана. Після скасування рабства у 1834 році багато колишніх рабів почали покидати плантації, викуповувати невеликі клаптики землі та створювати свої поселення. Для вирішення проблеми нестачі робочої сили з Індії та, в меншій мірі, Португалії, Німеччини та інших країн почали наймати робітників за контрактом.
В 1966 після 150 років колоніального правління отримала незалежність і прийняла назву Гаяна, що на одній з індіанських мов означає «земля вод». Гаяна стала республікою в складі Британської Співдружності в 1970.