Республіка Хорватія (хорв. Republika Hrvatska) - державана півдні Центральної Європи і заході Балканського півострова, колишня союзна республіка в складіЮгославії, що стала незалежною в 1991 році. Форма правління - демократична республіка. Назва походить від етноніму народу - хорвати. Столиця та найбільше місто - Загреб. Межує на північному заході зі Словенією, на північному сході - з Угорщиною та Сербією, на півдні - з Боснією і Герцеговиною та Чорногорією; на заході омивається Адріатичним морем. Національна валюта - куна. Член ООН, ОБСЄ, Ради Європи та НАТО з2009 року. 1 липня 2013 року відбулося приєднання Хорватії до Європейського Союзу.
З VI-VII ст. Хорватію заселяли слов'янські племена, предки хорватів, які, за деякими відомостями, переселилися сюди з території нинішньої південноїПольщі та Західної України (так звані білі хорвати).
У VIII-IX ст. Хорватію підкорили франки.
У IX ст. хорвати утворили окреме князівство, а 925 р. - королівство (перший король - Томіслав I). Вони прийняли християнство і латинське письмо з Риму.
У 1102-1526 pp. Хорватія перебувала в персональній уніїз Угорщиною, зберігаючи державну автономію з окремим парламентом (сабором) під владою угорських королів; приморська Хорватія (Далмація) була переважно під контролем Венеції.
У XVI-XVII ст. більшою частиною Хорватії володілаОсманська Імперія, решта опинилася під владоюГабсбургів.
Під час угорської революції (1848-1849) хорвати стали по боці Австрії й оголосили автономію; з 1867 р. Хорватію знов приєднано до Угорщини, яка мадяризувала хорватів.
У XIX ст. почалося національно-культурне відродження Хорватії в рамках загального південнослов'янського руху (т. зв. ілліризму), що пропагував єдність південних слов'ян.
29 жовтня 1918 р. Народний Сабор в Загребі проголосив самостійність Хорватії, яка 1 грудня 1918 р. увійшла доКоролівства сербів, хорватів і словенців, (1929 року перейменованого в Югославію).
1939 року Хорватія одержала автономію в складі Югославії, а в1941-1945 рр. існувалаНезалежна Держава Хорватія в союзі зНімеччиною й Італією під проводом «поґлавніка»Анте Павеліча і партії«усташів».
У 1943-1945 рр. Хорватія була тереном запеклої боротьби між сербами і хорватами, комуністами й антикомуністами. Провідник партизанів Йосип Броз Тіто за допомогою СРСР і західних союзників здобув перемогу над німецькими військами й «усташами», і Хорватію було включено до комуністичної федеративної Югославії як одну з республік.
25 червня 1990 року було відновлено незалежність Хорватії, яку довелося відстоювати протягом п'ятирічної війни. 1 квітня 2009 р. Хорватію було прийнято в члени НАТО. На даний момент правляча партія Хорватії цеСоціал-демократична партія Хорватії.
У 2005 році Хорватія подала заявку на вступ до ЄС, яку після тривалого залагодження необхідних питань і моніторингів задовольнили в червні 2011 року, відтак 1 липня 2013 року країна стала 28-м членом ЄС