Республіка Словенія (словен. Republika Slovenija) - країна на півдні Європи, межує на півночі з Австрією, сході зУгорщиною, півдні з Хорватією, заході з Італією, на південному заході має вихід до Адріатичного моря.
Слов'янські пращури сучасних словенців осіли на території країни в VI сторіччі від Р. Х. В VII сторіччі вони заснували Карантанію, яка була однією з перших слов'янських держав. В 745 році Карантанія в обмін на військову допомогу визнала протекторат з боку франків, зберігши при цьому формальну незалежність до свого розпаду в 1180. Вплив франків сприяв поширенню християнства серед словенців.
Близько 1000 року було написано Brižinski spomeniki, перший письмовий документ словенською мовою. В XIV сторіччі територія сучасної Словенії підпала під владу Габсбургів і згодом увійшла до складу Австро-Угорщини. Словенію було розділено на три провінції: Краньську, Горишку і Штаєрську.
Перенаправлення торгових шляхів і Тридцятирічна війна у XVII сторіччі спричинили економічний занепад Словенії, але в XVIII сторіччі господарський розвиток знов активізувався: промислове виробництво збільшилось.
В 1809-1813 роках велика частина Словенії входила до складу Іллірійських провінцій. В XIX сторіччі, особливо під час Революції 1848-1849 рр., в Словенії розпочинається національний рух (центр - Крайна).
У 1918 році розвалилась Австро-Угорщина, в результаті чого Італія окупувала області Приморську і Істру, а також частину Далмації. Частина словенських земель, що залишилась, увійшла до Королівства сербів, хорватів и словенців, яке в 1929 було перейменовано в Королівство Югославія.
В 1941 році після окупації Югославії державами Осі, Італія анексувала територію до Любляни - Провінція Любляна, а Німеччина - решту території з містом Марибор.
Після Другої Світової війни Словенія увійшла до складу соціалістичної Югославії, що було проголошено 29 листопада 1945. Від Італії до Словенії було приєднано території Обална-Крашка і Горишка.
Згідно з референдумом, Словенія проголосила незалежність від СФРЮ 25 червня 1991 р.
На території Словенії відомо понад 600 різночасових городищ. З них понад 70%(450) збудовано протягом ранньозалізного віку.