Берлін (нім. Berlin [bɛɐ̯ˈliːn]) - столиця Федеративної Республіки Німеччина, окрема федеральна земля. Маючи населення в 3,4 мільйона осіб, Берлін є найбільшим за кількістю мешканців й площею містом Німеччини, і другим найнаселенішим містом ЄС післяЛондона.
Із плином історії, Берлін неодноразово був головним містом німецьких державних утворень, зокремаМаркграфства Бранденбург, Королівства Пруссія,Німецької Імперії, Східної Німеччини. З часувозз'єднання Німеччини у 1990-му році Берлін -загальнонімецька столиця.
Берлін є важливим політичним, інформаційним,культурним та науковим центром Європи. Це важливийтранспортний вузловий пункт й одне з найвідвідуваніших міст континенту. Численніуніверситети, дослідницькі лабораторії, театри й музеїзаслужили міжнародне визнання. Місто - важливий осередок діячів мистецтва і культури з усього світу. Історична спадщина Берліна, нічне життя міста, розмаїття архітектури широко відомі й поза межами Німеччини.
На місці сучасного Берліна близько 1200 року розташовувалися два торгові парні поселення - Кельн і Берлін. Точна дата отримання ними міських прав невідома. Міські права Кельна вперше згадуються в 1237 році, міські права Берліна, який спочатку розташувався на північному березі річкиШпрее, - в 1244 році. Обидва міста заснували спільну ратушу в 1307. Назву «Берлін» не пов'язують із ведмедем (нім. Bär - ведмідь, порівняйте укр. барліг - і лігвище ведмедя, і болото), ведмідь між іншим зображений на гербі міста. Походження скоріше за все йде від полаб. berl/birl - болото.
У 1415-му році курфюрст Фридрих I заснував Маркграфство Бранденбург і керував ним до 1440-го року. Члени династії Гогенцоллернів правили в Берліні до 1918-го, спочатку як маркграфи Бранденбургу, з 1701 року яккоролі Пруссії й з 1871 року як кайзери Німецької імперії. Містяни не завжди вітали зміни влади. 1448-го року в місті повставали проти будівництва замка курфюрстом Фрідріхом II Залізним - так зване «Берлінське обурення» (нім. Berliner Unwillen). Однак, цей протест не увінчався успіхом, а мешканців лише позбули багатьох політичних та економічних свобод. У 1451-му Берлін став резиденцією бранденбурдзьких маркграфів, а отже втратив статус вільного міста.
Промислове місто (верстати, електротовари, папір, поліграфія). Населення - 3 102 500 (1990). Берлінська стінаподіляла місто в 1961-1989; у жовтні 1990 Берлін став столицею об'єднаної Німеччини; Західний і Східний Берлін, об'єднавшись, стали 16-ю землею Німеччини. Берлін є одним з найвпливовіших політичних центрів Європейського Союзу, а завдяки своїй культурній спадщині і однією з найвідвідуваніших столиць континенту. Розташований Берлін на сході Німеччини, приблизно 70 кілометрів від польського кордону і знаходиться фактично всередині іншої федеральної землі Бранденбург.