Європа — частина світу в Північній півкулі.
Поділ єдиного материка Євразія на Європу та Азію склався ще в Стародавній Греції Античні греки виділяли три частини світу — Європу, Азію і Лівію (Африку). Кордон між Європою та Азією проходив для них водними шляхами від Середземного до Азовського моря. Сучасні східні межі Європи (Урал) були встановлені за пропозицією шведського географа Філіпа Йогана фон Страленберга.
У буденному вжитку для жителів Східної Європи та острівних держав на заході континенту поняття Європи дещо вужче. Для них має сенс фраза «поїхати до Європи», хоча в суто географічному сенсі вони вже перебувають у Європі.
Європа є однією з частин світу, що обіймає частину материка Євразія. Площа Європи становить понад 10,5 млн км², населеня - близько 730 млн осіб.
На території Європи розташовані 49 незалежних держав та 8 залежних територій, що належать 4 державам. Крім того ще 2 країни (Вірменія таКіпр) не мають європейської території, однак, їх також геополітично відносять до Європи. Переважна більшість (33) європейських країн мають вихід до моря, у тому числі 5 з них є островними державами. 16 країн лежать в середині континету.
Найбільшою за площею країною Європи, що повністю перебуває в її межах, є Україна, за населенням - Німеччина. Також в Європі знаходиться найменша країна світу - Ватикан, та найбільша - Росія (40% площі).
За формою державного устрою 46 європейських країн є унітарними державами та 6 - федеративними. За формою правління більшість країн Європи (37) є республіками, 11 - парламентськими монархіями. Ватиканзалишається єдиною абсолютною монархією в Європі.
Найстарішою сучасною державою Європи є республіка Сан-Марино, заснована в 61 році, наймолодшою - Чорногорія, що проголосила незалежність від Сербії 3 червня 2006 року.
Європейські країни є членами низки міжнародних об'єднань. Західноєвропейські держави були ініціаторами створення Європейського союзу та НАТО (станом на 2014 рік членами ЄС стали 28, членами НАТО стали 27 європейських країн).