Тегера́н (перс. تهران, МФА: [tʰehˈɾɒ:n]) - столиця і найбільше місто Ірану і одне з найбільших міст Азії. Адміністративний центр однойменногоостану, політичний, економічний, транспортний, торговельно-фінансовий і культурний центр країни. Тегеран розташований на півночі країни у підніжжі гірського хребта Ельбурс, за 90 км на південь від побережжяКаспійського моря. Населення Тегерана з передмістями (Великий Тегеран) перевищує 12 мільйонів чоловік, а площа - 1500 км². Тегеран відрізняється надзвичайною різноманітністю національного і конфесійного складу. Основу населення міста складають перси,азербайджанці і мазендаранці. Крім того, в Тегерані присутні значні національні і релігійні меншини - вірмени, ассирійці, бахаї, євреї,зороастрійці, курди.
Населення міста - 7,314,000 (2006).
Розкопки показують, що поселення людей на місці сучасного Тегерана існувало вже в 6 тисячолітті до нашої ери. Поселенці прибували до схилів Ельбурса, рятуючись від спекотного жару солончакових пустель на півдні. Спочатку Тегеран був селом, розташованим за декілька кілометрів на північний захід від міста Рей, - одного з найдавніших міст Ірану. Основою економіки Тегерана в цей час було сільське господарство, зокрема вирощування овочів і фруктів.[3]
Поштовхом до піднесення Тегерана як політичного центру стало руйнування монголами Рея в 1228. Жителі зруйнованого міста спрямувалися до Тегерана, майже незайманого Чингісханом. У XIV столітті відновлений Рей був включений в провінцію Монгольської імперії Варамін. У 1404 іспанський мандрівник Руй Гонсалес де Клавіхо став, ймовірно, першим європейцем, що відвідав Тегеран. Він описує його як крупне місто, в якому розташована резиденція Тімуридів.
Починаючи з XV століття Тегеран почав активно розростатися на північ. У XVII столітті в Тегерані розташувалася резиденція правлячої династії Сефевідів. Навколо міста були збудовані стіни. Нарешті, справжній будівельний бум стався в Тегерані на початку XVIII століття. Незабаром Тегеран поглинув всі маленькі міста і села навколо: Шеміран, Рей та інші.Карим Хан наказав побудувати в Тегерані палац, гарем і резиденції для державних установ. Ймовірно, він мав намір перенести столицю до Тегерана, але пізніше столичні функції були передані Ширазу. Проте, колиАга Мохаммед хан Каджар став головою держави, до 1795 Тегерана став столицею Ірану.