Республіка Індія або Індія, Бгарат (англ. Republic of India, гінді भारत गणराज्य,Bharat Ganarajya) - країна в Південній Азії. На північному заході межує з Пакистаном; на півночі - з КНР, Непалом і Бутаном; на сході - з М'янмоюі Бангладеш. На півдні вузька Полкська протока і Манарська затокавідділяють її від Шрі-Ланки. Протокою Грейт-Ченнел між островамиВеликий Нікобар і Суматра проходить морський кордон між Індією таІндонезією.
Територія - 3 166 829 км² (є 7-ю країною у світі за географічною площею). Довжина з півночі на південь - понад 3000 км; з заходу на схід - близько 2000 км. Кількість населення - 1 млрд. 132 млн осіб (2008 р.; у 1990 р. - 844 млн.) Це друга за величиною населення, - після Китаю, - держава на планеті Земля. Столиця - Нью-Делі. Найбільші міста: Колката (понад 16 млн жителів), Мумбаї (Бомбей) (понад 15 млн жителів), Ченнаї (Мадрас) (6 млн жителів), Хайдарабад (5 млн жителів), Бенґалуру (4,5 млн жителів),Ахмадабад (4 млн жителів)
За рівнем розвитку економіки (паритет купівельної спроможності) Індія займає 4-е місце у світі. Грошова одиниця - індійська рупія = 100 пайсам. Експорт: чай, кава, залізо, сталь, спеції та прянощі, текстиль, коштовне каміння та ювелірні вироби, техніка, хімікати, шкіра та шкіряні вироби,риба. Партнери в експорті: США (17%), Об'єднані Арабські Емірати (8.8%),Китай (5.5%), Гонконг (4.7%), Великобританія (4.5%), Сінгапур (4.5%) (2004). Імпорт: нафта, машини та механізми, коштовний камінь, міндобрива, хімікати. Партнери в імпорті: Китай (6.1%), США (6%), Швейцарія (5.2%),Бельгія (4.4%) (2004)
Офіц. мова - гінді та (тимчасово) англійська, також 21 регіональна мова. Членство у міжнародних організаціях: ООН, Рух неприєднання, ЮНІСЕФ,ВООЗ, Міжнародна організація космічного зв'язку «Інтерсупутник»,Всесвітня продовольча програма, МОП, SAARC, МБРР, МАР тощо. Індія - колиска деяких із найдавніших цивілізацій.
На території сучасної Індії виникла одна з найдавніших людських цивілізацій. З середини 3 тис. до н. е. там почала свій розвитокХараппська цивілізація. У 6 ст. до н. е. північний захід сучасної Індії потрапив під панування Персидської імперії. Мусульманське завоювання (6 ст.), нашестя Тамерлана (14 ст.), утворення імперії Великих Моголів (1526 рік), яка досягла свого розквіту у 18 ст. Саме тоді на її територію стали претендувати ряд європейських країн. У кінці 18 ст. країна стала колонією Британії. І тільки 1947 рік приніс незалежність цій англійській колонії, яка розділилася на дві країни - Індію і мусульманський Пакистан.
Перша індійська цивілізація знаходилася в долині Інду 2500-1600 до н. е.; можливо, була створена дравідами, предками більшості народів південної Індії. Вторгнення арійських народів з північно-заходу почалися в 1500 до н. е. Субконтинент, крім крайнього півдня, був вперше об'єднаний імператорами Мауріан 321-184 до н. е. і при династії Гупта 300-500 н. е. Мусульманські торговці освоювали Індію з 12 століття, європейські - з 16. Ісламська імперія Моголів у 1527-1857 займала майже весь субконтинент, але з 1707 почався її занепад. Британська Східно-індійська компанія стала правити в Індії з середини 18 століття до повстання сипаїв 1857, коли влада перейшла до британської корони.
У 1885 році засновано партію Індійський національний конгрес, що з часом стала на чолі національно визвольного руху. З 1915 року одним з лідерів Конгресу став Могандас Карамчанд Ганді, популярний серед простого народу. У 1947 Британська Індія була розділена на дві суверенні держави: переважно населену індусами Індію і мусульманський Пакистан, між якими відразу ж почалася війна за князівство Кашмір. Конфронтаціяміж двома країнами призвела до декількох серйозних військових конфліктів впродовж другої половини XX століття, політичне напруження між двома країнами зберігається до сьогодні.
Першим прем'єр-міністром незалежної Індії став представник Індійського національного конгресу Джавахарлал Неру, політичні погляди якого характеризувалися нахилом у бік соціалізму та симпатією до Радянського Союзу.
Наступного прем'єр-міністра, доньку Джавахарлала Неру Індіру Ганді у1984 році було вбито власним охоронцем-пенджабцем, який мстився за збройне придушення повстання у пенджабському місті Амрітсарі 1982року, що призвело до загибелі сотень людей.
Центральне правління введене в Джамму й Кашмір через виступи ісламських сепаратистів у 1990 р., в Тамілнаду - в 1991 р.
Раджив Ганді, лідер партії Національний конгрес (І), убитий під час виборів 1991 року тамільськими націоналістами через його рішення направити війська до Шрі-Ланки для допомоги шрі-ланкійській владі у придушенні повстання тамілів.