Душанбе (тадж. Душанбе, перс. دوشنبه; до 1929 року - Дюшамбе, 1929-1961 роки - Сталінабад) - столиця Таджикистану, найбільше місто, політичний, культурний й економічний центр країни. Розташоване вГісарській долині на берегах річки Варзоб (Душанбинка).
Місто виникло як невелике поселення-кишлак, що у XIX - на початку ХХ століття був одним із жвавих торговельних пунктів східної частиниБухарського емірату. Із утвердженням радянської державності таджиків, Душанбе став столицею новоутвореної республіки, активно розбудовувався від 1930-х, особливо у 1950-1970-ті роки. Від 1991 року Душанбе - столиця незалежної Республіки Таджикистан.
У місті зосереджено близько 40 % промислового потенціалу Таджикистану, тут проживає близько 15% від загальної чисельності населення республіки (станом на 1 квітня 2014 рік 778,5 тисяч осіб), й виробляється чверть внутрішнього валового продукту країни.
Умови здійснення містом функцій столиці Таджикистану визначає спеціальний Закон Республіки Таджикистан «Про статус столиці Республіки Таджикистан» від 13 грудня 1996 року. У місті розташовані центральні органи влади країни, головні і найбільші національні заклади освіти та культури, низка підприємств, представництва міжнародних організацій та іноземних держав, провідних світових компаній. Архітектурне обличчя міста визначає оригінальна (з використанням таджицьких мотивів)радянська і сучасна (2000-х років) забудова.
Археологічні розкопки, що провадились у межах сучасного Душанбе, достеменно довели, що люди перебували в цій місцині ще наприкінцікам'яного віку, в добу неоліту, в IV-III тисячоліттях до н.е.